Najprostszy włoski obiad: makaron z masłem i parmezanem - KUKBUK

Najprostszy włoski obiad: makaron z masłem i parmezanem

Ascetyczne danie na uspokojenie żołądka po świętach.
Bartek Kieżun

Bartek Kieżun

Krakowski Makaroniarz
Bartek Kieżun, z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Publikuje w magazynie KUKBUK, stale współpracuje z Radiem Kraków. Jako kucharz gotuje, karmi, prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje na konkursach kulinarnych i pisze książkę o włoskich kulinariach.

makaron maslo parmezan kukbuk

Przepis na ten sos znalazłem w samolocie! Ściślej przepis był w książce, a ta była w samolocie – tak się złożyło, że ja również w nim byłem. Jako że gapienie się przez okno jest super przez kwadrans, musiałem czymś zająć ręce i oczy. I znalazłem…

A była to jedna z tych sytuacji, kiedy czytam przepis i oczom nie wierzę. Receptura wręcz ascetyczna. Lubię, kiedy składników nie jest za wiele, ale to nawet według mnie było poniżej minimum. Na przemian patrzyłem to w książkę, to w okno – i marzyłem, by spróbować sosu powstałego z dwóch składników: masła i parmigiano reggiano. Tyle że później wysiadłem z samolotu, książkę odłożyłem na półkę i zapomniałem o sprawie.

Kiedy mi się przypomniało, okazało się, że mam w lodówce wszystko, co niezbędne do przygotowania tego obiadu minimum. Nabyte na Kleparzu świeże tagliatelle, pierwszorzędny ser i masło. Zabrałem się do dzieła. Kiedy skończyłem, zanurzyłem widelec w makaronie i spróbowałem. Powiem krótko: był to najsmaczniejszy kęs od dawna. Opędzlowałem więc miskę bez zastanowienia, a na jutro planuję powtórkę!

Myślę, że i na wasze zmęczone bożonarodzeniowym obżarstwem żołądki ów przepis zadziała jak balsam. A jeśli z waszymi żołądkami w porządku, to może nie macie czasu na gotowanie w przedsylwestrowym zamieszaniu? Tak czy siak: do dzieła!

makaron maslo parmezan kukbuk

Najprostszy włoski obiad: makaron z masłem i parmezanem

2 porcje a

Makaron gotujemy al dente. Masło ze szczyptą soli roztapiamy w rondelku, a ser ścieramy na tarce. Makaron odcedzamy niezbyt dokładnie. Wrzucamy go z powrotem do garnka, wlewamy gorące masło, wsypujemy ser i energicznie mieszamy. Natychmiast podajemy!

© KUKBUK 2017
Projekt i wykonanie: