Celem posiłku po treningu jest uzupełnienie uszczuplonych pokładów glikogenu i regeneracja mikrouszkodzeń w mięśniach (szczególnie po długim okresie pasywności sportowej odczuwanych jako ból, błędnie utożsamiany z zakwasami).
Proces uzupełniania wyczerpanych rezerw węglowodanów może trwać nawet dobę – rozpoczęcie go nie później niż dwie godziny po zakończeniu treningu przynosi najlepsze efekty. Wtedy warto sięgnąć po węglowodany proste, obecne na przykład w owocach czy jasnym pieczywie.
Korzystne jest także włączenie do posiłku białek wysokiej jakości. Jako szybka przekąska po ćwiczeniach sprawdzi się dojrzały banan czy koktajl mleczno-owocowy. Natomiast kanapka na jasnym pieczywie z pastą jajeczną, ryż z kurczakiem czy gotowany ziemniak w mundurku z pieczoną rybą podane z warzywami będą dobrym rozwiązaniem na kolejny posiłek.
Pozytywny efekt zjedzenia posiłku białkowo-węglowodanowego po treningu wynika stąd, że insulina uwalniana z trzustki po spożyciu węglowodanów, oprócz stymulacji syntezy glikogenu, pomaga w transporcie aminokwasów do mięśni, przyczyniając się tym samym do ich odbudowy.
Oto nasze propozycje na posiłek po treningu:
Kurczak pieczony w sosie miodowo-musztardowym podany z pieczonymi slodkimi ziemniakami
Filet z halibuta na ziemniaczanym risotto
Quesadillas z mieloną jagnięciną i miętą
Tekst: Kasia Chyż