5 przekąsek na ferie zimowe - KUKBUK

5 przekąsek na ferie zimowe

W tym roku zima jest wyjątkowo łaskawa dla tych, którzy mają ferie. Podpowiadamy, czym wzmocnić się po szaleństwach na śniegu.
kukbuk przekaski na ferie

Szczęśliwi ci, którzy mogą wyjechać na ferie zimowe na narty, snowboard czy w po prostu w góry, ale zima panuje też w miastach i daje całkiem szerokie pole do popisu. W wolnych chwilach lubimy wybierać się na spacery przez zaśnieżone parki, zjeżdżać na sankach z okolicznych górek czy szaleć na lodowiskach, których z roku na rok jest coraz więcej. Mróz wzmaga jednak apetyt! Kto powiedział, że na powietrzu można jeść tylko latem? Prawdziwy podjadek zimy się nie boi.

 

Pasztet z pieczonej wieprzowiny

Siekana pieczeń, trochę smalcu, majeranek. Pakujemy w słoik i zabieramy do torby coś do smarowania. To pasztet zarówno dla górskich wędrowców, jak i dla tych, którym brakuje sił do dalszego rzucania się śnieżkami.

kukbuk przekaski na ferie rillettes

Pemikan

Wymyślili go amerykańscy traperzy, którzy potrzebowali łatwej do zabrania na wędrówkę i bardzo energetycznej przekąski. Suszone mięso bizonów mieszali z tłuszczem i kwaśnymi jagodami, w ten sposób wytrzymywało długie tygodnie. My pemikan robimy z wołowiny i żurawiny, a potem jemy z wiejskim chlebem.

kukbuk przekaski na ferie

Herbata z rozmarynem

Dorzucanie do herbaty aromatycznych ziół to dobry sposób na aromatyczny, rozgrzewający napar. Do tego cynamon, plasterki pomarańczy i miód – lepiej weźcie duży termos, każdy będzie chciał dolewkę.

kukbuk przekaski na ferie

Gorąca czekolada z chili

Jeden kubek gęstej i pachnącej czekolady nie tylko rozegna szare chmury, lecz także poprawi humor zmarzniętym spacerowiczom. Zimą grzeszki się nie liczą, w końcu coś nas musi grzać.

kukbuk przekaski na ferie

Zawijańce

Ciasto można zabrać ze sobą do torby, na spacer, a gdy zrobi się za zimno, wystarczy rozpalić ognisko i paski drożdżowego ciasta owinąć wokół patyka i chwilę potrzymać nad ogniem. Satysfakcja z samodzielnego upieczenia chlebka w tak surowych warunkach będzie ogromna, to pewne! Spieczoną skórkę można zamoczyć w gorącej czekoladzie z chili, a potem zabrać się za pieczenie kolejnego zawijańca. Mają to do siebie, że uzależniają!

© KUKBUK 2017
Projekt i wykonanie: