Tłuszcze - KUKBUK
KUKBUK
KUKBUK

Błyszcz z umiarem - jak stosować olejki kosmetyczne?

Krótki przewodnik o tym, jak ich używać i jak dobierać do swoich potrzeb.

Czarnuszka na włosy, malina na twarz, czyli wszystko, co chciałybyście wiedzieć o olejach w kosmetyce.

KUKBUK

Czy da się zdrowo smażyć?

Nie oszukujmy się – smażone produkty są niezwykle popularne.

Ich chrupkość, smak, zapach i wygląd urzekają rzesze ludzi. Z drugiej strony powszechnie wiadomo, że w trakcie smażenia powstaje szereg związków uważanych za potencjalnie szkodliwe dla człowieka: od akrylamidu, przez akroleinę, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, heterocykliczne aminy, aż po izomery trans.

KUKBUK

Skąd biorą się nieskończone formy mleka?

Z mleka powstałeś, w ser się obrócisz - dlaczego sery smakują tak różnorodnie?

Jakie procesy odpowiadają za niesamowitą przemianę zwykłego mleka w setki różnych gatunków sera?

KUKBUK

5 mitów o tłuszczach, które najwyższa pora obalić

Czego nie wiecie o tłuszczach?

Przez lata wmawiano nam, że tłuszcz jest zły. I karmiono frazesami: że zamiast masła należy jeść margarynę, a zamiast smalcu wykorzystywać oliwę. Tłuszczu bano się jak ognia. Pytanie - czy słusznie?

KUKBUK

5 polskich serowarów, których trzeba znać

Gdzie kupić najlepsze polskie sery? Sprawdźcie naszą listę.

Minęły już czasy, kiedy po najlepsze sery trzeba było ustawiać się w kolejkach do włoskich i francuskich delikatesów. Polskie serowarstwo kwitnie, a różnorodność produktów rodzimych farmerów zadziwia nawet największych smakoszy. Poznajcie pięć miejsc, w których wytwarza się sery – i z których Polska może być dumna.

KUKBUK

4 gatunki ryb z polskich wód, które warto jeść

Cudze łososie, dorady i barweny chwalimy, a swojego nie znamy. Pora odkryć ryby, które pływają w polskich wodach i mogą dla nas zrobić dużo dobrego.

W rybnym akwenie łatwo się zgubić. Z jednej strony docierają do nas słowa dietetyków, żeby dwa razy w tygodniu serwować na obiad rybę. Z drugiej zaś słychać hasła o metalach ciężkich, antybiotykach, nieekologicznych hodowlach i substancjach toksycznych. I jak tu nie popłynąć? Zalew tak zróżnicowanych informacji wprawia w zamęt. Które polskie ryby warto jeść ze względu na ich wartości odżywcze i czystość? Kłaniamy się w stronę tego, co rodzime i prześwietlamy zdrowe skarby wprost z polskich stawów i jezior.

KUKBUK

Jak dobrać wino do sera?

Zasada 1. Wino i ser powinny mieć podobną intensywność

Ser i wino to połączenie tak naturalne i udane jak chleb z masłem. Podpowiadamy, jakimi zasadami należy się kierować przy dobieraniu wina do serów, które właśnie położyliśmy przed gośćmi na stole.

© KUKBUK 2017